Journalist.Ir - بررسي تحولات روزنامه‌نگاري در ايران


بررسي تحولات روزنامه‌نگاري در ايران
تاریخ : یکشنبه، 14 مرداد، 1386
موضوع : روزنامه نگاری


تحولات روزنامه‌نگاري در ايران و آينده‌ي آن از مسايلي است كه كارشناسان را در خصوص سير پيشرفت مطبوعات از150 سال پيش تاكنون به فكر واداشته است؛ نبود آموزش مناسب در عرصه‌ي روزنامه‌نگاري، نداشتن قوانين مدون و كامل و جامع در عرصه‌ي مطبوعات از دلايلي است كه به گفته‌ي آن‌ها باعث شده روزنامه‌نگاري ايران،‌ با چالش‌هاي فراواني از جمله نبود حرفه‌يي‌گرايي و تخصص‌گرايي در اين عرصه رو به رو شود.

به گزارش ايسنا، برخي از كارشناسان، ابتداي انقلاب اسلامي و دوم خرداد را از دوره‌هاي رشد و شكوفايي مطبوعات در ايران مي‌دانند و در اين ميان عده‌اي نيز معتقدند دوم خرداد نه دوره رشد و بالندگي مطبوعات بلكه دوپينگي تحت تاثير فضاي خاص سياسي كشور در اين سال‌ها بود.

اما آن چه همه كارشناسان درباره‌ي آن هم عقيده‌اند، وابستگي شديد مطبوعات كشور به كمك‌ها و يارانه‌هاي دولتي و اقتصاد آسيب‌پذير آن است كه از عوامل باز دارنده‌ي روزنامه نگاري در ايران به شمار مي‌روند.

فعالان حوزه‌ مطبوعات و كارشناسان تاييد مي‌كنند كه بسياري از روزنامه‌هاي ما دچار مشكلات مالي بوده و قادر به تداوم حضورشان در عرصه‌ي رسانه‌ نيستند، چرا كه بخش عمده‌اي از روزنامه‌هاي كشور برخلاف رويه‌ي متداول در دنيا وابسته به نهادها و سازمان‌هاي دولتي هستند و از امكانات دولتي استفاده مي‌كنند و به همين دليل در حجم وسيع و با قيمت پاييني توزيع مي‌شوند و اين در حالي است كه روزنامه‌هاي مستقل از اين پشتوانه‌هاي مالي محروم بوده و قدرت رقابت در اين عرصه را نمي‌يابند. ادامه

منبع این مقاله : Journalist.Ir
http://www.Journalist.Ir

آدرس این مطلب :
http://www.Journalist.Ir/modules.php?name=News&file=article&sid=1850