Journalist.Ir - دکتر يحيى کمالى پور 
Home
برگ نخست

کتابخانه 

مقالات

تماس با ما
منو اصلی
 صفحه اصلی

 اخبار
 موضوعات
 آرشیو مطالب
 آرشیو ردیفی اخبار
 پیوند
 لینکستان
 ضمیمه ها
 مقالات
 مطالب آموزشی
 کتابخانه علوم ارتباطات
 ارسال مقاله
 بخش حقوقی
 چهره های ماندگار
 اطلاعات
 معرفی به دوستان
 جستجو
 درباره ما
 تماس با ما


جستجو
10 مقاله اخیر سایت


درست نويسیعناوین خبری OJR
· Just a moment...
DDoS protection by Cloudflare
Ray ID: 46aeb8f047d32372
" target="new">Just a moment...

ادامه متن ...


انجمن درمانگران ايران
·شلاق «طناب‌زنی» بر چربی‌های اضافه و دیابت!
·تولید گوجه‌فرنگی "ضدپیری"!
·لیزر موهای زائد
· ایجاد هوشیاری در بیماران نباتی
· اطلاعاتی لازم در باره کاشت یا پیوند طبیعی م
· دانستني‌هايي درباره هپاتيت
·درد مفصل فکی‌-گیجگاهی
· رستوران، تهدید یا فرصت؟
·صدساله‌های کره زمین
·سکته مغزی قابل‌پیشگیری است

ادامه متن ...


نظرسنجی
نظر شما نسبت به این سایت چیست؟

فوق العاده
خوب
متوسط
بدنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء: 1151


منابع آزمون کارشناسی ارشدلوگو Journalist.Ir

براي حمايت از سايت لوگوي سايت را در سايت خود قرار دهيدآمار سایت
تعداد صفحات بازدید شده
2926735
بار از تاریخ اول تيرماه 1384


دکتر يحيى کمالى پور
چهره های ماندگارمتولد ۱۳۲۶ شهر «راور» کرمان
کارشناس روابط عمومى و کارشناس ارشد ارتباطات از آمريکا
دکتراى ارتباطات راديو و تلويزيون از دانشگاه «ميسورى»
استاد دانشگاه پردو آمريکا از سال ۱۳۷۲
رئيس بخش ارتباطات و هنرهاى خلاق دانشگاه پردو از سال ۱۳۷۹
مولف ۱۰ کتاب
سردبير نشريه بين المللى «گلوبال مديا ژورنال»
مدير راديويى موج «اف ام» دانشگاه ويسکانزين


دکتر يحيى کمالى پور

تحريريه جهانى

متولد ۱۳۲۶ شهر «راور» کرمان
کارشناس روابط عمومى و کارشناس ارشد ارتباطات از آمريکا
دکتراى ارتباطات راديو و تلويزيون از دانشگاه «ميسورى»
استاد دانشگاه پردو آمريکا از سال ۱۳۷۲
رئيس بخش ارتباطات و هنرهاى خلاق دانشگاه پردو از سال ۱۳۷۹
مولف ۱۰ کتاب
سردبير نشريه بين المللى «گلوبال مديا ژورنال»
مدير راديويى موج «اف ام» دانشگاه ويسکانزين
 
 
نسخه چينى نشريه اى را که خودش تاسيس کرده، روى ميز گذاشته است.
سوغاتى که تازگى ها از آنجا آورده. چينى هاى علاقه مند به بحث هاى جهانى سازى، نسخه انگليسى «گلوبال مديا ژورنال» را به خط هايى شبيه «ميخ» تبديل کرده اند. بعد نامه اى فرستاده اند به آن سوى دنيا، آمريکا، تا سردبير نشريه را دعوت کنند براى مراسم ارائه نخستين نسخه چينى. مثل همان کارى که اسپانيايى ها وعرب ها انجام داده اند . چيزى که از آغاز، آرزوى دست يافتنى پروفسور يحيى کمالى پور بوده؛ که نشريه اش روزى جهانى شود. قدم هايى برداشته شده، در هند، اسپانيا، چين و بزودى ايران.

مى خواهد نسخه فارسى آن را هم منتشر کند: « در ايران متخصصان زيادى هستند که مى توانند محتواى اين مجله را توليد کنند.» سه سال پيش که نخستين شماره الکترونيکى اين دوفصلنامه منتشر شد، به اين روزها هم فکرمى کرد. اينکه مثل نسخه هندى و اسپانيايى، دانشمندان هرکشور در زمينه ارتباطات و علوم اجتماعى محتواى مجله را به زبان خودشان توليد کنند و تنها بخشى از مطالب ترجمه نسخه اصلى باشد. اينطور بهتر مى شود «جهانى شدن» را تمرين کرد. مخصوصاً وقتى نشريه «الکترونيکى» باشد. نظرش اين است:« دنياى ديجيتال است و روند هم به آن سو. نشريه نام گلوبال دارد پس بايد واقعاً جهانى باشد. يعنى شبکه اى از استادان سراسرجهان که به هم پيوسته هستند.به مروز زمان،به صدها ديدگاه جمع شده ازسراسر جهان مى رسيم، ديدگاه هايى که شايد پيش ازاين امکان انتشارنداشت.»

جهانى سازى را در حوزه ارتباطات شروع کرده است. ژورنال، هيات تحريريه اى دارد از استادان مطرح دنيا. هر نسخه در کشورهاى مختلف، دبيرتحريريه مخصوص خود را دارد و اوست که درباره انتشار مطالب تصميم مى گيرد.

همه نسخه هاى «گلوبال مديا ژورنال» مانند هم نيست. مى خواهد فعاليت ديگرى را به همراه اين نشريه، گسترش دهد. تشکيل انجمن و کنسرسيومى علمى به نام «Global Fusion» که هرسال با کمک استادان جهان دست کم يک همايش برگزار کند. براى شروع، چهاردانشگاه اوهايو، پردو،تگزاس و النو را همراه کرده تا اين سلسله برنامه هاى علمى از سال ۱۳۸۰ برقرار باشد. اما هدف اصلى برقرارى ارتباط با استادان و سايردانشگاه هاى مطرح جهان است.

استاد «آن لاين»

تاکيد او بيشتر بر رسانه هاى خاورميانه و تبليغات و اخيراً مباحث «جهانى سازى» است:« جهانى سازى موضوع داغى است درسراسردنيا که بايد از جنبه رسانه اى هم به آن پرداخته شود.»

دهمين کتاب او با نام «جنگ،رسانه ها و تبليغات» درباره حمله آمريکا به افغانستان تازگى ها چاپ شده است. دو کتاب قبلى او هم مضامينى درباره جهانى شدن و نقش شرکت هاى غول پيکرجهانى در اين روند و تاثير رسانه ها داشته. به اعتقادش، رسانه ها در خدمت شرکت هاى بزرگ جهانى هستند و جزيى از آنها محسوب مى شوند. شايد توجه به مباحث جهانى سازى است که باعث سفرهاى او به نقاط مختلف دنيا مى شود؛ مانند آخرين سفرش در تابستان ۸۴ به ايران. البته به دعوت کسانى که متولى برگزارى مراسم بزرگداشت بوده اند.
  
بيشتر صحبت هاى استادان دانشکده ارتباطات و علوم اجتماعى علامه
طباطبايى که يک روزقبل از مراسم اصلى براى او بزرگداشتى گرفته اند در اين نکته خلاصه مى شود، «دکترکمالى پور با نشريه اى که منتشرکرده، فرصتى به وجود آورده تا استادان ايرانى، مقاله هاى علمى خود را در سطح جهانى منتشرکنند.» اين نکته را کمالى پور از اهداف اصلى اش مى داند؛ اتصال فکرى و مجازى متفکران سراسر جهان.او تازگى ها، يونس شکرخواه، استاد فعال درزمينه روزنامه نگارى سايبر را «کدخداى» نشريه الکترونيکى «گلوبال مديا» تعيين کرده، به استعاره از نظريه «مک لوهان» که دنياى امروز را «دهکده اى جهانى» ناميده است. دهکده اى با فاصله هاى نزديک که با يارى وسايل جديد ارتباطى،براى اداره آن، نبايد حتماً مقيم همان دهکده بود.

دکترکاظم معتمدنژاد،عضوهيات علمى دانشکده علوم اجتماعى علامه طباطبايى او را استاد و مرجع علمى معتبر درسطح جهانى مى داند. در مراسم گراميداشت، به طور رسمى از کمالى پور مى خواهد که بخشى اززمان خود را براى تدريس در دانشگاه هاى ايران اختصاص دهد.

« چرا که نه؟» اين پاسخ يحيى کمالى پور است. مى گويد، قبلاً هم اين کار را انجام داده،دردانشگاه امام صادق(ع) وعلامه طباطبايى براى دانشجويان دکترا و درچند دوره کوتاه آموزشى تدريس داشته است. در حوزه ارتباطات و روزنامه نگارى بين الملل.

يکى ازشاگردان غيرمستقيم ايشان درمراسم بزرگداشت،پشت «ميکروفن» مى رود تا از ارتباط «آن لاين» او تعريف کند و اينکه هيچ کدام از نامه هاى الکترونيکى را بدون جواب نمى گذارد. نمونه هايش را زياد سراغ داريم. مثل وبلاگ دکتريونس شکرخواه که هر ازچندى منعکس کننده «اى ميل هاى» استاد است.

به دنبال تغيير

در دبيرستان کرمان، روزنامه ديوارى راه انداخت به نام «خوشه هاى خرد». چهارستونى و شامل شعر، کاريکاتور و ....همان سال ها هم، براى روزنامه «آيندگان» و مجله «صبح امروز» مى نوشت گاهى.دردانشگاه آمريکا هم هر هفته، ستون هفتگى خود را داشت. پيش نيامد در روزنامه اى به طور حرفه اى روزنامه نگارى کند؛ اما در راديوهاى آنجا چرا.
هردو راديويى که درآن کارکرده، حوزه نفوذ استانى داشته است. راديوى
آموزشى و علمى دانشگاه که بيشتر تاکيد آنها برموضوعات فرهنگى بوده. چهارشنبه ها از پنج عصر تا ۱۰ شب برنامه اى اختصاصى در حوزه امور بين الملل داشته که مهمانان او را کارشناسان مليت هاى مختلف تشکيل مى داده اند. لابه لاى برنامه، با ابتکار او،موسيقى مربوط به کشور مهمانان برنامه پخش مى شده تا کل برنامه زنده راديويى او را جذاب کند.

بعدها برنامه تلويزيونى هم تهيه مى کند. اين فعاليت تا امروز ادامه دارد. با برنامه نيم ساعتى «دانشگاه و شما»، در تلويزيون محلى. همکاران او هم دانشجويان خود دانشگاه پردو هستند.اين برنامه از طريق تلويزيونى کابلى در ۳۰ شهرديگر هم پخش مى شود.

اين فعاليت ها زمانى که رياست دانشکده ارتباطات دانشگاه پردو را به عهده مى گيرد، کم رنگ نمى شود. وقتى مسووليت بخش ارتباطات را به او مى سپارند، چهارگرايش در اين رشته وجود داشته اما الآن به ۱۰ گرايش رسيده است. با علاقه خاصى از اين گرايش هاى اضافه شده سخن مى گويد. تلاشى است که خودش به بار نشانده و از آن خشنود است، مخصوصاً عکاسى ديجيتال و گرايش هاى جديد سايبرکه اضافه کرده.

باوجود ظاهرا آرام، براى به ثمررساندن اهدافش دردانشگاه چندان ساکت عمل نکرده. پا به پاى مخالفان گسترش گرايش هاى ارتباطات دانشگاه پردو  به بحث نشسته و اکنون با اجراى طرح هايش و استقبال دانشجويان، مخالفان به موافق او بدل شده اند.

پدرش مى خواسته «مهندس» شود. هنوز هم شغل مهمى است به عنوان آرزوهاى پدرانه. اما آن طور که خودش مى گويد، بعضى چيزها انگار « ژنتيکى» به ارث مى رسد. علاقه به ارتباطات و کتاب هم از همان چيزها بوده که دکترکمالى پور را رسانده تا اينجا. رفته به دنبال مهندسى.سه سال در دانشگاه مکانيک کرمان اما «چيزى از مکانيکى ياد نگرفت.» درآن دانشگاه هم مسوول کتابخانه شد و امورى که خيلى به مهندسى ارتباطى نداشت.پس روزنامه نگارى را شروع کرد.با نوشته هاى پراکنده اى که مى فرستاد براى نشريات مختلف.

دوران سربازى در شهر مشهد، شش ماه هم که گذشت، باز سلام دادن نظامى را ياد نگرفت اما براى هم دوره اى ها، دکلمه شعر را خوب بلد بود.دوست نداشت خودش را محصور کند، در يک چهارچوب. کارها و تجربه هاى جديد برايش انرژى مى آورد.تصميم گرفت برود به دنبال اين تجربه ها. اين بار در يکى ازدانشگاه هاى آمريکا. به جاى مهندسى مکانيک، کارشناسى روابط عمومى.

به يکى از موسسات پذيرش دانشجو در تهران رفت. چند سالى قبل از انقلاب جمهورى اسلامى.کشورش مهم نبود. دريکى از دانشگاه هاى آمريکا پذيرفته شد، رشته مهندسى.اما پايش که رسيد آنجا رشته را تغييرداد به روابط عمومى و بعدها ارتباطات.

تنها استاد ايرانى دانشگاه پردو است. روزهاى اول تدريس او در کلاس دانشجويان آمريکايى اينطور شروع مى شد:« من يحيى کمالى پور، اهل يکى ازشهرهاى کرمان، استاد ارتباطات و همين طور که مى بينيد، تروريست هم نيستم.»

تحمل بعضى چيزها کمى دشوار است. اما ايرانى بودن را از خاطر نبرده. براى همين دغدغه هاى اصلى اش خلاصه مى شود در اينکه چرا همپاى ديگران پيشرفت نمى کنيم:« روند جهانى با سرعت زياد رو به جلوست اما ما هميشه دير واکنش نشان مى دهيم.بايد دوره هايى باشد در دانشگاه ها براى دانشجويان تمام رشته ها درباره ارتباطات و وسايل ارتباطى جديد و تبليغات.همه ما، چه روزنامه نگارباشيم چه نه، هر روز با اين وسايل و تبليغات برخورد داريم. پس بايد آنها را بشناسيم.سرعت توسعه آنقدر بالاست که نمى شود لحظه اى درنگ کرداما خيلى کند حرکت مى کنيم.»

مى گويد:« بعضى ها تصور مى کنند ما آن طرف آب هستيم و چون سالها در ايران نبوده ايم،ديگر خودى نيستيم در صورتى که اينگونه نيست . عشق و محبت وطن را نمى توان دور کرد.اين چيزها درقلب انسان است و ما در هر کجا که هستيم سربلندى ايران را در فکر داريم.»

وقتى اين چيزها را مى گويد، نسخه چينى نشريه نيمه جهانى شده « گلوبال مديا» روى ميز است، با خط هايى شبيه «ميخ». نسخه هندى هم که راه افتاده و اسپانيايى و ...

در روسيه، آفريقا و فرانسه هم استادانى سراغ دارد.آرزوى جهانى سازى يک نشريه برايش چندان دور نيست.خوشحال است از اين استقبال استادان ديگرکشورها، که گاهى با «اى ميل» به او اعلام مى شود و گاهى حضورى.


نوشته: ندا دهقانى

منبع: روزنامه ایران

ارسال شده در مورخه : چهارشنبه، 30 شهریور، 1384

 
پیوندهای مرتبط
· مطالب بیشتر در مورد چهره های ماندگار


پربازدیدترین مطلب در زمینه چهره های ماندگار:
دکتر کاظم معتمد نژاد چاپ این مطلب چاپ این مطلب