Journalist.Ir - تحليل و تفسير خبر، لازمه كار مطبوعاتي 
Home
برگ نخست

کتابخانه 

مقالات

تماس با ما
منو اصلی
 صفحه اصلی

 اخبار
 موضوعات
 آرشیو مطالب
 آرشیو ردیفی اخبار
 پیوند
 لینکستان
 ضمیمه ها
 مقالات
 مطالب آموزشی
 کتابخانه علوم ارتباطات
 ارسال مقاله
 بخش حقوقی
 چهره های ماندگار
 اطلاعات
 معرفی به دوستان
 جستجو
 درباره ما
 تماس با ما


جستجو
10 مقاله اخیر سایت


درست نويسیعناوین خبری OJR
· Just a moment...
DDoS protection by Cloudflare
Ray ID: 4ba46d845b03c2ba
" target="new">Just a moment...


ادامه متن ...


انجمن درمانگران ايران
·شلاق «طناب‌زنی» بر چربی‌های اضافه و دیابت!
·تولید گوجه‌فرنگی "ضدپیری"!
·لیزر موهای زائد
· ایجاد هوشیاری در بیماران نباتی
· اطلاعاتی لازم در باره کاشت یا پیوند طبیعی م
· دانستني‌هايي درباره هپاتيت
·درد مفصل فکی‌-گیجگاهی
· رستوران، تهدید یا فرصت؟
·صدساله‌های کره زمین
·سکته مغزی قابل‌پیشگیری است

ادامه متن ...


نظرسنجی
نظر شما نسبت به این سایت چیست؟

فوق العاده
خوب
متوسط
بدنتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء: 1151


منابع آزمون کارشناسی ارشدلوگو Journalist.Ir

براي حمايت از سايت لوگوي سايت را در سايت خود قرار دهيدآمار سایت
تعداد صفحات بازدید شده
3047941
بار از تاریخ اول تيرماه 1384


تحليل و تفسير خبر، لازمه كار مطبوعاتي
روزنامه نگاری

"حسين قندي"، مدرس دانشگاه و روزنامه نگار گفت: مطبوعات نبايد به مانند رسانه‌هاي تصويري عين خبر را منعكس كنند بلكه بايد با ارايه مقاله و ياداشت به تحليل و تفسير خبر بپردازند.

به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا، وي در كارگاه يكروزه آموزش رايگان روزنامه نگاري در كتابخانه ملي اظهارداشت: هم اكنون ۸۰درصد خبرهاي مطبوعات كشور، از توليدات خبرگزاري‌هاي داخلي است و روزنامه ها تنها با عوض كردن چند كلمه ، به انتشار اين خبرها مي‌پردازند.

عضو هيات علمي دانشگاه در مبحثي تحت عنوان "چيستي روزنامه نگاري"گفت : خبرهاي روزنامه‌ها معمولا پس از چند بار پخش از راديو و تلويزيون، روز بعد در روزنامه‌ها انتشار مي‌يابد و اين خبر نيست و روزنامه‌ها براي جلوگيري از اين وضع بايد به تحليل و تفسير اخبار اقدام كنند.

وي تصريح كرد: هم اكنون در روزنامه‌هاي جهان خبر جايگاهي ندارد و وقايع را به صورت مقاله، يادداشت و گزارش خبري به مخاطبان ارايه مي‌كنند.قندي در جمع حدود ۶۰۰نفر از جوانان شركت‌كننده در اين كارگاه آموزشي ، به ويژگي‌هاي يك روزنامه نگار موفق اشاره كرد و گفت: روزنامه نگار بايد داراي يك ذهن پويا باشد و نگاه خود را تنها به اطراف معطوف نكند بلكه بايد وسعت نگاه خود را به كل جهان گسترش دهد.

وي خطاب به جوانان شركت‌كننده در اين كارگاه آموزشي گفت: بايد احساس روزنامه نگاري را در خود بوجود آوريد و براي موفقيت دراين رشته بايد عاشق كار روزنامه نگاري باشيد.

قندي، شروع فعاليت روزنامه نگاري و تاسيس موسسات آموزش روزنامه نگاري در ايران را دير هنگام خواند و گفت: درحالي كه فعاليت روزنامه نگاري از قرن ۱۶ميلادي آغاز و نخستين دانشگاه روزنامه نگاري نيز در سال ۱۹۱۶در آلمان تاسيس شد اما در ايران دانشكده ارتباطات در سال ۱۳۵۰تاسيس شد.

"فريدون صديقي"روزنامه نگار نيز در اين كارگاه آموزشي به شكل‌ها و ضرورت‌هاي "مصاحبه" در روزنامه‌ها پرداخت و گفت: انسان محصول پرسش و پاسخ است و اگر اين خصيصه از انسان گرفته شود به صورت گياه به زندگي ادامه خواهد داد.

وي افزود: مكالمه، مصاحبه نيست اما تابع چند عامل مشخص بودن موضوع، زمان و مكان است و ما بخاطر توليد خبر، تكميل خبر، تحليل و تفسير خبر، طرح مطالبات مردم و بزرگ و كوچك كردن يك موضوع مصاحبه مي‌كنيم.

صديقي درباره ويژگي‌هاي مصاحبه‌كننده گفت: مصاحبه‌كننده بايد داراي ذهن و حافظه خوب باشد و دائم در حال مطالعه باشد.

وي درباره تفاوت شكل روزنامه نگاري در حال و گذشته گفت: زوايه ديد و پردازش موضوع در دوره‌هاي مختلف باهم متفاوت است درحالي كه موضوع درهمه دوران يكسان است. پردازش جذاب موضوع از مهمترين كار روزنامه نگاري است.

"علي اكبر قاضي زاده" مدرس دانشگاه و روزنامه نگار نيز دراين كارگاه آموزشي، به آموزش شيوه ""گزارشي نويسي" به مخاطبان پرداخت و كار گزارشي نويسي در روزنامه‌ها را با اهميت خواند.

"مجيد حسيني" مشاور امور رسانه‌اي شهردار تهران نيز دراين كارگاه آموزشي گفت: سلسله كلاسهاي تخصصي آموزش رايگان روزنامه نگاري به همت خانه شهرياران جوان وابسته به شهرداري تهران برگزار مي‌شود.

وي افزود: دراين كارگاه آموزشي حدود ۶۰۰نفر از دختران و پسران پس از شركت در آزموني انتخاب شدند كه در نهايت حدود ۲۰نفر به صورت حرفه‌اي به فعاليت روزنامه نگاري خواهند پرداخت و شهرداري حمايت‌هاي ويژه‌اي از آن ها خواهد كرد.

منبع: ايرنا

ارسال شده در مورخه : یکشنبه، 14 مرداد، 1386

 
پیوندهای مرتبط
· مطالب بیشتر در مورد روزنامه نگاری


پربازدیدترین مطلب در زمینه روزنامه نگاری:
برخورد با نخبگان شدت مي‌گيرد چاپ این مطلب چاپ این مطلب